• História školstva v našej obci

•            Školstvo v našej obci má bohatú tradíciu. Viaceré nepriame dôkazy dávajú historikom možnosť konštatovať, že určitá forma elementárnej cirkevnej školy existovala v našej obci niekedy okolo roku 1100.

Prvá oficiálna zmienka o škole sa nám zachovala z roku 1409. Bola to farská škola, ktorej cieľom bolo zefektívnenie účasti detí na bohoslužbách a posilnenie národného jazyka. Učiteľom bol vtedajší farár Ján z Ilmíra. Tento typ školy pretrvával i v roku 1711, keď sa vtedajší farár sťažoval na jej hrozný stav.

Za vlády Márie Terézie sa utvárala nová školská politika. Podľa tejto reformy z roku 1774 sa zakladali vidiecke triviálne školy a mestské hlavné školy. Už v roku 1777 bola v Urmíne zriadená triviálna škola - učilo sa v nej čítanie, písanie, počítanie - pre deti od 6 - 12 rokov. Avšak navštevovali ju iba v zimnom období.

Školská sústava v 19. stor. prechádzala viacerými zmenami. Vznikali nedeľné školy pre odrastenú mládež a osobitné triedy, ústavy pre vzdelávanie dievčat. Začiatočné školstvo sa delilo na dedinské (jednotriedne, dvojtriedne) a mestské (trojtriedne). Aj naša dedinská škola sa menila - do roku 1850 bola jednotriedna, neskôr dvojtriedna až trojtriedna.

Podľa školského zákona z roku 1868 sa začali zriaďovať povinné ľudové školy pre deti od 6 - 12 rokov, vyššie ľudové školy pre chlapcov (3-ročné) a pre dievčatá (2-ročné), meštianske školy a opakovacie školy pre mládež do 15. roku. Adalber Zinger, učiteľ z rehole Bratia kresťanských škôl, spomína v roku 1875 existenciu dievčenskej ľudovej školy Sestry sv. Vincenta, umiestnenú v kláštore (dnešné OU), rím.-kat. ľudovej školy chlapčenskej, umiestnenú v novej 5-triednej školskej budove (dnešný penzión). V oboch školách učili cirkevní učitelia - "vincentky", školskí bratia.

Po prevrate a vzniku ČSR v roku 1918 prejavili občania záujem o zriadenie štátnej meštianskej školy. No nie všetci, jedni boli za - iní proti. No faktom je, že 1. septembra v šk. roku 1933/1934 začína fungovať štátna meštianska škola predbežne ako expozitúra nitrianskej meštianskej školy s tromi triedami. I napriek tomu, že mala byť umiestnená v malom kaštieli, počas prvého roku bola každá trieda v inej budove - v chlapčenskej, dievčenskej, židovskej škole. V nasledujúcom roku bol počet tried 5 a ich umiestnenie bolo v upravenej budove bývalej nemocnice (bývalá MŠ). Postupne s rozširujúcim sa počtom tried sa menilo ich umiestnenie - budova bývalej nemocnice a malý kaštieľ, chlapčenská ľudová škola, židovská škola...

Podľa nového škol. zákona č. 95/48 zo dňa 21. apríla 1948 bola štátna meštianska škola premenovaná na Strednú školu v Mojmírovciach a v roku 1950 presťahovaná do skonfiškovaného kaštieľa.

1. októbra 1949 vznikla Národná škola v Mojmírovciach, zlúčením chlapčenskej a dievčenskej ľudovej školy. Učebne NŠ boli v pôvodných budovách.

Zákonom č. 31/1954 Zb. zo dňa 24. 4. 1954 bola utvorená Osemročná stredná škola v Mojmírovciach, spojením strednej a národnej školy. Jej umiestnenie bolo v pôvodných priestoroch.

V ďalších rokoch sa počet žiakov, tried i učiteľov zvyšoval. A tak 22. septembra 1969 bol slávnostne zakopaný základný kameň k výstavbe novej budovy, v ktorej prebieha vyučovanie dodnes, už 46 rokov.

Mgr. Gertrúda Štrámová