• Pôsobenie Osemročnej strednej školy

        •  

                    Zlúčením strednej (predtým meštianskej) a národnej školy bola utvorená Osemročná stredná škola v Mojmírovciach (Zák. č. 31/1954 Zb. zo dňa 24. 4. 1954). Umiestnená bola v troch budovách - veľký kaštieľ, bývalá chlapčenská NŠ a dievčenská NŠ. Školské budovy mali dostatočný počet učební aj vedľajších priestorov, okrem telocvične.

           

          I napriek absencii telocvične rozvíjali učitelia fyzický rast žiakov. Zaviedli tzv. ranné rozcvičky, ktoré absolvovala každá trieda ráno pred vyučovaním. Žiaci sa pod vedením pedagógov zúčastňovali na rôznych športových podujatiach - branný závod, vybíjaná, ľahkoatletický trojboj, stolnotenisové preteky, futbalový turnaj, spartakiáda. Športovým dopoludním takmer pravidelne slávili MDD. V 60-tych rokoch bola utvorená telocvičňa a tenisové ihrisko.

          Súčasťou výchovného pôsobenia na žiakov boli podujatia konané pri príležitosti významných výročí a pamätných dní. Slovom, hudbou i tancom si pripomínali 28. október, Február 1948, 1. máj, 9. máj, MDŽ, 6. október, Deň mieru, Deň matiek a mnohé iné.

          Škola mala aktívne družobné styky. Výmeny kníh a dopisovanie boli doménou družby v Pánske Lhote (okr. Jihlava). Každá trieda si vytvárala tzv. Jihlavský kútik. V šk. roku 1971/72 začala spolupráca so školou v Holešove.

          Medzi neodmysliteľné aktivity školy patrili zberové súťaže (Žiaci zbierali liečivé rastliny, papier, slivkové kôstky, žihľavu, lipový kvet, gaštany, vykupovali vajíčka.). V jarnom i jesennom období brigádovali na štátnych majetkoch.

          Na škole úspešne pracovali mnohé krúžky: modelársky, technický, mičurinský, hudobno-spevácky, baletný, divadelný, ktoré prezentovali výsledky svojej práce na výstavkách, akadémiách, vianočných besiedkach, divadelných predstaveniach pre deti i dospelých. V roku 1951 začala pracovať na škole organizácia Pionier, ktorá sa spolupodielala na záujmových aktivitách. Pod jej vedením bol organizovaný prvý maškarný ples.

          K netradičným formám vyučovania patrili exkurzie, školy v prírode, výlety, návštevy filmových predstavení, besedy najmä s vojakmi.

          V plnej prevádzke bola družina mládeže, ktorá plnila funkciu dnešnej školskej jedálne pre dochádzajúcich tzv. cezpoľných žiakov i náhradu dnešnej školskej družiny.

          K osobitostiam školy patrili: Týždeň čistoty - žiaci súťažili v triedach v čistote tela, šatstva, uč. kníh, pomôcok, tried a chodieb; Týždeň dobrej knihy - bola inštalovaná výstavka kníh s predajom, Špor na dobrú knihu - predaj kníh; Výchovný týždeň dobrej dochádzky; Týždeň otvorených dverí - rodičom bolo umožnené navštíviť vyučovanie a pozorovať svoje deti pri práci.

          S pribúdajúcim počtom žiakov sa zvyšoval počet tried (z pôvodných 17 na 22). V priestoroch kaštieľa sa v poslednom desaťročí stále niečo opravovalo, a tak opäť ožívala myšlienka novej školskej budovy. Realitou sa stala 22. septembra 1969, keď bol slávnostne zakopaný základný kameň k výstavbe novej školy.

          Sen spred 30 rokov, kedy sa mala začať výstavba meštianskej školy, sa splnil.

          Mgr. Gertrúda Štrámová

           

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje